Scoala Gimnaziala Nr. 31 Bucuresti

Istoricul Scolii

Şcoala Gimnaziala Nr 31  dateazã din anul 1924. Şcoala noastrã a fost şi va ramâne o şcoalã care se bucurã de consideraţie în rândurile elevilor şi al pãrinţilor pentru seriozitatea şi calitatea educaţiei şi a instruirii.

Este de asemenea de apreciat performanţa profesionalã în activitatea didacticã a tuturor colectivelor de catedrã care s-au preocupat de buna pregatire a elevilor, aceştia obţinând rezultate bune la concursurile şcolare şi olimpiade, la examenele de admitere în liceu, contribuind astfel la ridicarea prestigiului şcolii.

Printre cadrele şcolii noastre avem autori de manuale şi de culegeri de limbã românã şi matematicã, precum şi colaboratori la revistele şi publicaţiile de specialitate.

Oferta scolii

În acest an şcolar şcoala noastrã vã oferã:

• Cursuri de limbã englezã pentru clasele I-VIII;
  • Cursuri operare calculator şi ore de informaticã în funcţie de cerinţele elevilor;
  • Teme interesante pentru opţionale: “Matematicã distractivã”, “Educaţie pentru sãnãtate”, “Handbal”, "Sa descoperim matematica prin jocuri","Geometrie distractiva", "Tainele versului Eminescian" etc;
  • Teren de sport.
  • Semiinternat unde copiii pot rãmâne dupã ore sub supraveghere şi îşi pot face temele;
  • Cabinet medical şi cabinet stomatologic cu dotari noi;
  • Salã de sport şi teren de baschet si fotbal;
  • Bibliotecã cu peste 40.000 de volume;
  • Laboratoare , sãli de clasã ;
  • Cerc de teatru şi cerc de informaticã;

Dotãrile scolii

In acest moment scoala noastra dispune de:
  •  25 sali de clase dotate cu mobilier nou;
  •  laboratoare de biologie, fizica si chimie dotate cu table interactive;
  •  sala de sport;
  •  biblioteca cu peste 40.000 de volume;
  •  laborator de informatica dotat cu computere performante conectate la Internet;
  •  semi-internat;
  •  cabinet medical;
  •  cabinet stomatologic;
  •  cabinet psihologic.